Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia licencjackie
Bezpieczeństwo wewnętrzne to kierunek studiów I stopnia, który oferuje unikalną możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy i umiejętności niezbędnych do utrzymania porządku i bezpieczeństwa w kraju. Program kształcenia obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z funkcjonowaniem instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne, analizą zagrożeń, zarządzaniem kryzysowym oraz ochroną obywateli.
Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z fundamentalnych potrzeb każdego człowieka, a niepewność i nastroje społeczne u progu XXI wieku sprawiają, że coraz częściej konieczne jest korzystanie z pomocy specjalistów z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Rosnące zagrożenie terrorystyczne, silne i nieprzewidywalne zjawiska atmosferyczne, niebezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, katastrofy komunikacyjne lub budowlane oraz klęski ekologiczne budzą niepokój wśród obywateli. Odpowiednio przygotowane systemy ochrony oraz wykwalifikowane kadry specjalistów mogą przyczynić się do eliminacji lub ograniczenia zagrożeń nie tylko w skali kraju, ale również Europy i świata.
Studia I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne mają charakter interdyscyplinarny. W trakcie studiów poznasz i pogłębisz swoją wiedzę w wielu dziedzinach, ucząc się, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych i w chwilach zagrożenia. Program obejmuje innowacyjne i praktyczne przedmioty, takie jak metody i techniki operacyjne służb specjalnych, podstawy cyberbezpieczeństwa, zwalczanie przestępczości czy penitencjarystyka. Profesjonalna kadra naukowo-dydaktyczna, w tym aktywni zawodowo policjanci i specjaliści ds. bezpieczeństwa, przekazuje wiedzę oraz praktyczne rady i wskazówki na podstawie własnego, wieloletniego doświadczenia, co stanowi ogromny walor studiów w WSA.
Studentom kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne proponujemy do wyboru jedną z pięciu atrakcyjnych specjalności: kryminalistyka i kryminologia, formacje policyjne, ochrona osób i mienia, cyberbezpieczeństwo oraz zarządzanie kryzysowe. W dobie pandemii i kryzysu gospodarczego służby mundurowe przeżywają swój renesans ze względu na stabilność zatrudnienia oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa są poszukiwani w wielu dziedzinach życia społecznego, politycznego i gospodarczego ze względu na szerokie perspektywy zatrudnienia. Uzyskane w toku kształcenia kompetencje i zdobyte doświadczenie pozwolą absolwentom planować i koordynować operacje mające na celu podtrzymywanie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców powiatu, województwa oraz kraju, planować działania prewencyjne wykorzystywane w działalności wojska, policji, straży granicznej czy w urzędach celnych, a także przeciwdziałać zagrożeniom o charakterze przestępczym, terrorystycznym i cybernetycznym.